Skip to content

8 Haines Cove DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block687.02
Lot37.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,584
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
37%
Improvement Value:$493,900
63%
Total Assessment$783,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,275+8.3%
2024$13,183-26.8%
2023$18,006+0.4%
2022$17,927+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5738, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1958