Skip to content

12 Haines Cove DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block687.02
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,907
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
52%
Improvement Value:$307,300
48%
Total Assessment$637,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,605+5.2%
2024$11,032+3.9%
2023$10,614+0.4%
2022$10,567+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,907DeedBook 17140, Page 919Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960