Skip to content

8 River Bend DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 1, 1996

Property Information

Block687.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,034
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
40%
Improvement Value:$435,700
60%
Total Assessment$730,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,306+5.2%
2024$12,648-15.7%
2023$15,002+0.4%
2022$14,937+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5349, Page 206

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 4916, Page 715

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4602, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1972