Skip to content

22 Haines Cove DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block687.02
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,148
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
59%
Improvement Value:$209,000
41%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+5.2%
2024$8,811-4.9%
2023$9,263+0.4%
2022$9,223+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 17380, Page 82Recorded2/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960