Skip to content

16 River Bend DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block687.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,176
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
60%
Improvement Value:$264,500
40%
Total Assessment$669,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,192+5.2%
2024$11,589-15.8%
2023$13,767+0.4%
2022$13,707+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964