Skip to content

113 Flag Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block687.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class21
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage6,542
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$694,000
48%
Improvement Value:$766,300
52%
Total Assessment$1,460,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,592+5.2%
2024$25,278-6.7%
2023$27,089+0.4%
2022$26,970+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,150,000
DeedBook 11198, Page 391

Property Sale

SaleMulti
$960,000
DeedBook 10134, Page 1517

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$266,000
DeedBook 4398, Page 985