Skip to content

104 Flag Point RoadToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Apr 1, 2020

Property Information

Block687.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,500
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
29%
Improvement Value:$578,000
71%
Total Assessment$814,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,823+5.2%
2024$14,090+9.6%
2023$12,853+0.4%
2022$12,797+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft3,500DeedBook 17858, Page 1417Recorded4/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 16598, Page 1226Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 16049, Page 454Recorded4/9/2015

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3895, Page 683