Skip to content

106 Flag Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block687.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,594
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$251,000
59%
Improvement Value:$171,000
41%
Total Assessment$422,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,685+5.2%
2024$7,305+16.0%
2023$6,295+0.4%
2022$6,267+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,594DeedBook 20066, Page 51Recorded7/10/2025

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10017, Page 1621

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4705, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1952