Skip to content

111 Cranmoor DriveToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 11, 1981

Property Information

Block687.05
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,525
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
46%
Improvement Value:$768,800
54%
Total Assessment$1,418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,836+5.2%
2024$24,559-33.3%
2023$36,829+0.4%
2022$36,667+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3987, Page 802