Skip to content

137 Cranmoor DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block687.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,218
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
51%
Improvement Value:$389,200
49%
Total Assessment$789,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,710+5.2%
2024$13,033+3.4%
2023$12,603+0.4%
2022$12,547+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,218DeedBook 17688, Page 1692Recorded11/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970