Skip to content

32 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block687.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class15
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,794
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
63%
Improvement Value:$119,200
37%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,599+4.4%
2024$5,362+4.5%
2023$5,131+0.5%
2022$5,107+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,794DeedBook 19640, Page 563Recorded3/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950