Skip to content

28 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block687.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1CB1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,584
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
67%
Improvement Value:$95,900
33%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,297+5.2%
2024$5,035-4.7%
2023$5,283+0.4%
2022$5,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
Sq Ft1,584DeedBook 19238, Page 1805Recorded12/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962