Skip to content

14 Point O Woods DriveToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 23, 1996

Property Information

Block687.06
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,464
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
25%
Improvement Value:$555,000
75%
Total Assessment$742,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,512+5.2%
2024$12,844+11.9%
2023$11,483+0.4%
2022$11,432+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5401, Page 616

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 4305, Page 321