Skip to content

33 Green Twig DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block687.08
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,000
63%
Improvement Value:$112,700
37%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+5.2%
2024$5,257+16.3%
2023$4,519+0.4%
2022$4,499+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,440DeedBook 19893, Page 418Recorded1/3/2025

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,440DeedBook 19732, Page 1713Recorded7/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956