Skip to content

9 Fairway DriveToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Aug 15, 1994

Property Information

Block687.09
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage748
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
64%
Improvement Value:$104,700
36%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,292+5.2%
2024$5,030+29.7%
2023$3,878+0.4%
2022$3,861+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5190, Page 747

Property Sale

Sale
$101,400
DeedBook 4523, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1951