Skip to content

14 Green Twig DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block687.10
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,096
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
45%
Improvement Value:$228,700
55%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+5.2%
2024$7,196+46.3%
2023$4,920+8.7%
2022$4,527+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,096DeedBook 19206, Page 1216Recorded10/26/2022

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft1,096DeedBook 18748, Page 115Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 15958, Page 1255Recorded12/10/2014

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 13696, Page 564

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 11403, Page 370

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 10225, Page 672

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964