Skip to content

15 Fairway DriveToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block687.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,080
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
61%
Improvement Value:$123,600
39%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,711+5.2%
2024$5,428+27.7%
2023$4,251+0.4%
2022$4,232+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 17423, Page 1031Recorded3/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952