Skip to content

17 Fairway DriveToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 1999

Property Information

Block687.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,600
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
61%
Improvement Value:$120,200
39%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,612+5.2%
2024$5,335+27.6%
2023$4,181+0.5%
2022$4,162+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954