Skip to content

28 Green Twig DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$129,800
Last Sale Date
Jun 27, 2000

Property Information

Block687.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
54%
Improvement Value:$160,800
46%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,333+5.2%
2024$6,020+22.5%
2023$4,915+0.4%
2022$4,893+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,800
DeedBook 10141, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1985