Skip to content

31 East DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$30,500
Last Sale Date
Nov 6, 1970

Property Information

Block687.12
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,495
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
58%
Improvement Value:$138,900
42%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,794+5.4%
2024$5,495+12.3%
2023$4,893+0.5%
2022$4,870+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962