Skip to content

26 East DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$26,900
Last Sale Date
Sep 16, 1971

Property Information

Block687.13
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,300
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
72%
Improvement Value:$74,200
28%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,756+5.2%
2024$4,521+4.8%
2023$4,314+0.4%
2022$4,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955