Skip to content

6 Magnolia LaneToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 1, 1987

Property Information

Block687
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,727
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
36%
Improvement Value:$386,300
64%
Total Assessment$603,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,986+5.2%
2024$10,443+14.6%
2023$9,111+0.4%
2022$9,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4602, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1981