Skip to content

624 Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block688.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,820
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
31%
Improvement Value:$209,200
69%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+5.2%
2024$5,283+5.2%
2023$5,020+0.4%
2022$4,998+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 17490, Page 268Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5748, Page 397

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4845, Page 822

Property Sale

Sale
$63,400
DeedBook 4256, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1968