Skip to content

620 Dale DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2007

Property Information

Block688.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,480
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
29%
Improvement Value:$251,600
71%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,475+5.2%
2024$6,155+18.7%
2023$5,188+0.4%
2022$5,165+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,400
DeedBook 3920, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1968