Skip to content

604 Hillside DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jun 9, 1979

Property Information

Block688.02
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,748
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
25%
Improvement Value:$388,000
75%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,451+5.2%
2024$8,984+4.3%
2023$8,617+0.4%
2022$8,579+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 3835, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1965