Skip to content

5 Flintlock DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Aug 3, 2001

Property Information

Block688.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,711
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
30%
Improvement Value:$242,000
70%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282+5.2%
2024$5,972+20.9%
2023$4,940+0.4%
2022$4,918+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10499, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1966