Skip to content

608 Loxley DriveToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block688.03
Lot11.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,000
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
30%
Improvement Value:$298,200
70%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,725+5.2%
2024$7,343+9.5%
2023$6,708+0.4%
2022$6,679+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 17168, Page 919Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$155,217
DeedBook 5597, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1998