Skip to content

632 Loxley DriveToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 17, 2002

Property Information

Block688.03
Lot11.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,552
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
35%
Improvement Value:$265,800
65%
Total Assessment$411,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+5.2%
2024$7,128+8.4%
2023$6,573+2.1%
2022$6,437+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 11236, Page 1819

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5316, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1995