Skip to content

667 Clifton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1924

Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block688.03
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,087
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
42%
Improvement Value:$225,500
58%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,038+5.2%
2024$6,690+1.2%
2023$6,608+0.4%
2022$6,579+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12431, Page 1242

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11579, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1924