Skip to content

658 Longview DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jul 20, 2001

Property Information

Block688.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,872
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
28%
Improvement Value:$250,700
72%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+5.2%
2024$6,053+13.3%
2023$5,341+0.4%
2022$5,317+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 10478, Page 1916

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5345, Page 20

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4695, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1969