Skip to content

676 Brookside DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$543,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block688.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,044
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$278,400
61%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+5.2%
2024$7,848+9.2%
2023$7,187+0.4%
2022$7,155+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$543,000
Sq Ft2,044DeedBook 19465, Page 360Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12642, Page 118

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5581, Page 708

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 4728, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1967