Skip to content

672 Brookside DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block688.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,623
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
47%
Improvement Value:$198,500
53%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+5.2%
2024$6,465+3.3%
2023$6,260+0.4%
2022$6,233+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 15546, Page 1408

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5608, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1966