Skip to content

663 Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block688.05
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,522
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
65%
Improvement Value:$108,500
35%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,672+5.2%
2024$5,392-5.0%
2023$5,679+0.4%
2022$5,654+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 16920, Page 1105Recorded10/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964