Skip to content

656 Nottingham CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Aug 27, 2012

Property Information

Block688.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
32%
Improvement Value:$322,000
68%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,650+5.2%
2024$8,222+5.8%
2023$7,773+0.4%
2022$7,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 15315, Page 857

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5321, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1995