Skip to content

130 Toshi CourtToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block688.10
Lot4.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,831
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
35%
Improvement Value:$429,900
65%
Total Assessment$659,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,017+5.2%
2024$11,423+3.2%
2023$11,065+0.4%
2022$11,016+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 12638, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 2005