Skip to content

140 Katni CourtToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$517,500
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block688.10
Lot4.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,831
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
40%
Improvement Value:$405,600
60%
Total Assessment$679,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,376+5.2%
2024$11,764-1.9%
2023$11,991+0.4%
2022$11,939+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$517,500

From:

To:

Sq Ft2,831DeedBook 15863, Page 49Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$434,428
DeedBook 12671, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 2005