Skip to content

710 Cedar Point CourtToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$568,847
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block688.10
Lot6.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,788
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
36%
Improvement Value:$417,100
64%
Total Assessment$649,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,820+5.2%
2024$11,236-2.7%
2023$11,546+0.4%
2022$11,495+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$568,847
DeedBook 13498, Page 1470

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 13410, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$970,000
DeedBook 12766, Page 988