Skip to content

679 Clifton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1934

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block688.10
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,111
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
43%
Improvement Value:$234,800
57%
Total Assessment$411,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+5.2%
2024$7,128+6.9%
2023$6,668+0.4%
2022$6,639+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,111DeedBook 18739, Page 1073Recorded10/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1934