Skip to content

650 Dave Marion RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block688.10
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
57%
Improvement Value:$151,800
43%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,370+5.2%
2024$6,055-0.2%
2023$6,067+0.4%
2022$6,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961