Skip to content

646 Dave Marion RoadToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 13, 2026

Property Information

Block688.10
Lot84
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,208
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
53%
Improvement Value:$152,100
47%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938+5.2%
2024$5,645+12.3%
2023$5,028+0.4%
2022$5,005+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,208DeedBook 20259, Page 960Recorded1/16/2026

Property Sale

Sale
$32,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969