Skip to content

640 Dave Marion RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 24, 1994

Property Information

Block688.10
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,800
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
41%
Improvement Value:$248,300
59%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+5.2%
2024$7,310+4.3%
2023$7,009+0.4%
2022$6,978+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5166, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1973