Skip to content

634 Dave Marion RoadToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block688.10
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,426
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
33%
Improvement Value:$348,400
67%
Total Assessment$521,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+5.2%
2024$9,025-0.4%
2023$9,063+0.4%
2022$9,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,426DeedBook 16501, Page 1725Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 10179, Page 1244

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5620, Page 709