Skip to content

699 Mccormick DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block688.14
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,160
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
30%
Improvement Value:$399,400
70%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,423+5.2%
2024$9,908+13.5%
2023$8,732+0.4%
2022$8,694+193.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft3,160DeedBook 18423, Page 965Recorded4/15/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft3,160DeedBook 16371, Page 704Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4215, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1973