Skip to content

703 Mccormick DriveToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block688.14
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,758
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
35%
Improvement Value:$322,400
65%
Total Assessment$494,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+5.2%
2024$8,558-4.9%
2023$9,003+0.4%
2022$8,963+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,758DeedBook 17250, Page 691Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$275,200

From:

To:

Sq Ft2,758DeedBook 16692, Page 1839Recorded3/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4743, Page 278

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4655, Page 246