Skip to content

707 Mccormick DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block688.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,276
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
45%
Improvement Value:$205,800
55%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862+5.2%
2024$6,522-4.6%
2023$6,839+0.4%
2022$6,809+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 18008, Page 1147Recorded8/14/2020

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 15478, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1987