Skip to content

651 Mccormick DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block688.15
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,740
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
42%
Improvement Value:$270,500
58%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+5.2%
2024$8,058+13.8%
2023$7,079+0.4%
2022$7,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,740DeedBook 16320, Page 1123Recorded2/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975