Skip to content

667 Mccormick DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block688.15
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,598
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
33%
Improvement Value:$359,600
67%
Total Assessment$536,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,771+5.2%
2024$9,289+11.7%
2023$8,319+0.4%
2022$8,283+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11422, Page 1690

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5223, Page 177

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4334, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1975