Skip to content

668 Mccormick DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 7, 2004

Property Information

Block688.16
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,737
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
40%
Improvement Value:$233,900
60%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+5.2%
2024$6,732+15.8%
2023$5,812+0.4%
2022$5,786+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12160, Page 1888

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4805, Page 301

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4219, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1983