Skip to content

589 Loxley DriveToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$163,370
Last Sale Date
Mar 19, 1998

Property Information

Block688
Lot127.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,220
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
30%
Improvement Value:$331,300
70%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637+5.2%
2024$8,210+7.4%
2023$7,648+0.4%
2022$7,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,370
DeedBook 5559, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1998