Skip to content

582 Loxley DriveToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$165,760
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block688
Lot127.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,812
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
28%
Improvement Value:$338,700
72%
Total Assessment$467,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+5.2%
2024$8,096+15.0%
2023$7,042+0.4%
2022$7,011+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,760
DeedBook 5386, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1996